تفاوت های ویزای مولتی و مولتیپل کشور کانادا
تفاوت های ویزای مولتی و مولتیپل کشور کانادا هرچیزی که باید درباره ویزای مولتی کانادا بدانید هزینه هایی که باید برای ویزای استارتاپ کانادا بپردازید مزایا و معایب ویزا استارت آپ کانادا همه چیز درباره ویزا startup کانادا

هزینه هایی که باید برای ویزای استارتاپ کانادا بپردازید

برای ورود زودهنگام به کانادا با مجوز کار، باید به دولت کانادا ثابت کنید تا زمان صدور اقامت دائم می‌توانید از پس مخارج زندگی برآیید...

  • 195

  • 1401/01/20

هرچیزی که باید درباره ویزای مولتی کانادا بدانید

هرچیزی که باید درباره ویزای مولتی کانادا بدانید

دسته های مربوط:

درباره ویزای مولتی کانادا

ویزای مولتی کانادا (Multiple-entry Visa) که به نام‌های ویزای 5 ساله کانادا یا ویزای مولتیپل کانادا نیز شناخته میشود ، در واقع مجوزی است که به شخص اجازه ورود و اقامت موقت در خاک کانادا را می‌ دهد . به وسیله این ویزا شما می‌توانید وارد کشور کانادا شوید و به شهرهای گوناگون آن سفر کنید و یا اقوام و دوستان خود را ملاقات کنید ، اما با این ویزا اجازه کار و اقامت دائم در کانادا را نخواهید داشت.

مجوزی است که از سمت دولت کانادا صادر شده و بر روی پاسپورت شما چسبانده می‌شود. از آنجا که ویزای مولتی کانادا از نوع توریستی محسوب می‌شود، فرد دارنده این ویزا فقط می‌تواند در مدت تعیین شده در کانادا اقامت موقت داشته باشد و حق اقامت دائمی در کانادا و کار در کانادا را نخواهد داشت.


افراد واجد شرایط ویزای مولتی کانادا 2021

تنها کسانی توانایی استفاده از ویزای مولتی کانادا که یک نوع ویزای توریستی به شمار می آید را دارند که بتوانند به سفارت کانادا اثبات کنند که قصدشان از سفر به کشور کانادا اقامت موقت در این کشور است و قصد دارند پس از انجام کار های خود این کشور را ترک کرده و به کشور خود باز گردند . سیاست‌ های دولت کانادا در این زمینه بسیار سخت‌ گیرانه می باشد و برای کسانی که از نظر آن ها ، احتمال دارد که به کشور خود باز نگردند و سربار این کشور شوند ، ویزا صادر نخواهد کرد . به طور کلی برای صدور ویزا باید داری شرایط زیر باشید :

داشتن مدرک معتبر برای مسافرت مانند پاسپورت

داشتن وضع سلامتی مناسب


اطلاعات بیومتریک جهت ورود به کانادا

از سال 2018 کشور کانادا اقدام به جمع‌آوری اطلاعات بیومتریک مهاجرین خود کرده است. بنابراین تمامی متقاضیانی که از اروپا، آفریقا و خاورمیانه خواهان اخذ ویزای مولتی، تحصیلی، کاری و حتی اقامت دائمی کانادا هستند موظف به ثبت عکس و اثر انگشت خود خواهند بود.بنابراین همانطور که در قسمت قبل توضیح دادیم، برای تکمیل پرونده و انجام پروسه صدور ویزا، نیاز است که به دفاتر رسمی وک کانادا مراجعه کنید تا اطلاعات بیومتریک که همان عکس و اثرانگشت شماست، ثبت گردد.در پیوستار انتهای این مقاله لیست کشورهایی که اتباع آن‌ها باید اطلاعات بیومتریک خود را به منظور ورود به کانادا ثبت کنند، آورده شده است؛ همچنین لیست کشورهایی که برای ورود به کانادا از ثبت اطلاعات بیومتریک معاف هستند نیز قرار داده شده است.


چه کسانی از ثبت اطلاعات بیومتریک معاف خواهند بود؟

افراد کم تر از 14 و بالا تر از 79 سال

مقامات رسمی و دیپلماتیک که در طی یک سفر رسمی به کانادا آمده باشند

شهروندان آمریکایی که دارای مجوز تحصیلی و یا کاری این کشور هستند

کشورهای معاف از ویزای کانادا که دارای مجوز الکترونیکی پرواز هستند (eTA)

افرادی که دارای اقامت دائم کانادا هستند، شهروندان کانادایی و متقاضیان شهروندی کانادا

افرادی که دارای ویزای آمریکا هستند و در حال گذر از کانادا می باشند


نداشتن سوابق جنایی یا محکومیت‌های مربوط به مهاجرت

اثبات این موضوع به مامور مهاجرت که شما در کشور خود وابستگی‌هایی دارد که شما را ملزم به بازگشت می‌کند. (مثل کار، خانه، دارایی یا خانواده)

قانع کردن مامور مهاجرت به این موضوع که پس تمام شدن گردش خود، کشور کانادا را ترک خواهید کرد.

اثبات داشتن پول کافی برای اقامت: میزان پول مورد نیاز شما بسته میزان اقامت شما و محل اقامت متفاوت خواهد بود.

همچنین ممکن است که به تست سلامت پزشکی و ارائه دعوت‌نامه از کسانی که در کانادا زندگی می‌کنند، نیز احتیاج باشد.


ویزای مولتی کانادا چیست و تفاوت های ویزای مولتی و مولتیپل و 5 ساله چیست؟

ویزای مولتی کانادا یکی از انواع ویزا است که برای ورود به خاک کانادا و زندگی و فعالیت در آنجا می‌توانید از آن استفاده کنید. این ویزا ویژگی‌های مربوط به خودش را دارد و اگر قصد مهاجرت به کانادا دارید باید پیش از هر اقدامی با انواع آن آشنا شوید. در این مطلب بیشتر از ویزای مولتی کانادا خواهیم گفت.


ویزای مولتی کانادا زیر دسته اقامت موقت است که تا 5 سال می‌توانید با این ویزا به مدت 6 ماه در هر بار ورودتان به خاک این کشور به هدف گردشگری، بازدید از خانواده و اقوام، دوره‌ یا سمینارهای کوتاه مدت یا حتی بررسی شرایط زندگی برای اقامت دائم به این کشور سفر کنید.


تفاوت با ویزای توریستی

تفاوت ویزای مولتی و ویزای توریستی کانادا در عدم نیاز به تمدید ویزای مولتی تا زمان اعتبار پاسپورت است. به این ترتیب شما می‌توانید بدون محدودیت و تمدید ویزا، به کانادا سفر کنید. اعتبار این ویزا به مدت 10 سال است اما از آن جایی که اعتبار پاسپورت‌های ایرانی فقط 5 سال است، اغلب ایرانیان ویزای مولتی را با عنوان ویزای 5 ساله هم می‌شناسند. با این ویزا شما فقط مجاز به اقامت موقت و محدود در خاک کانادا هستید و از حقوق یک شهروند آمریکایی برخوردار نیستید.


• ویزای توریستی: ویزاهای توریستی دو نوع هستند: سینگل و مولتی. با ویزاهای سینگل یا تک ورودی، تنها اجازه یک بار سفر به کانادا را دارید و بعد از ترک کانادا، برای سفر بعدی، دوباره نیاز به اخذ ویزا دارید.

• ویزای مولتیپل: در حال حاضر تمام ویزاهای توریستی که اداره مهاجرت کانادا، برای گردشگران صادر می‌کند، ویزای مولتیپل نام دارد که احتمالا آن را با عنوان ویزای 5 ساله یا ویزای چندبار ورود نیز بشناسید.

• ویزای مولتی: با توجه به تعریف ویزای مولتیپل شاید بهتر باشد، این ویزا را زیرمجموعه‌ای از ویزای مولتی بدانیم. در واقع ویزای مولتی، به دو دسته از متقاضیان ویزای گردشگری مولتیپل، ارائه می‌شود که در ادامه توضیح بیشتری در این مورد دادیم. ویزا
چگونه ویزا مولتی کانادا 5 ساله بگیریم

اگر قصد دارید از طریق ویزای کاری در کشور کانادا اقامت داشته باشید یا از هر طریقی قصد اقامت دائم یا موقت در خاک این کشور را دارید، بهترین روش استفاده از ویزا مولتی کانادا است. برای دریافت این ویزا، ابتدا باید وقت سفارت کانادا بگیرید. از آنجایی که در ایران، سفارت کانادا فعال نیست، می‌توانید از طریق مراکز وک کانادا (کارگزاری) در یکی از کشورهای همسایه مثل ترکیه یا ارمنستان اقدام کنید.


به دو صورت حضوری یا آنلاین می‌توانید نسبت به دریافت وقت اقدام کنید. اما در هر دو صورت در نظر داشته باشید برای انگشت نگاری بایستی به طور حضوری به سفارت مراجعه کنید. با این وجود دریافت وقت به صورت آنلاین، کارتان را راحت‌تر می‌کند که می‌توانید به سایت رسمی کانادا یا VFS global مراجعه کنید. بعد از ایجاد حساب کاربری، فرم درخواست ویزا مولتی را تکمیل کرده و مدارک‌تان را آپلود می‌کنید. هزینه‌های ویزا مولتی و انگشت‌نگاری را به صورت آنلاین با کردیت کارت پرداخت کرده و شماره پیگیری دریافت می‌کنید. سپس نامه انگشت‌نگاری را دریافت و وقت مصاحبه می‌گیرید.


پس از اینکه شما درخواست خود را، برای اخذ ویزا به سفارت کانادا ارائه دادید، در صورت دارا بودن شرایط و به تشخیص افسر ویزا، با درخواست شما موافقت شده و ویزای کانادا برای شما صادر خواهد شد. مدت اعتبار این ویزا ۱۰ ساله و یا به میزان اعتبار پاسپورت متقاضی خواهد بود؛ و از آنجایی که اعتبار پاسپورت شهروندان ایرانی فقط ۵ سال است، نمی‌توان بیش از ۵ سال از ویزای مولتی کانادا استفاده کرد. در واقع اعتبار ویزای کانادا یک روز کمتر از اعتبار ویزای شما خواهد بود


هزینه ویزای مولتی کانادا

هزینه‌های اخذ ویزای کانادا از این قرار است که، هزینه بررسی پرونده درخواست ویزای توریستی کانادا برای هر نفر ۱۰۰ و هزینه اخذ بایومتریک (انگشت‌ نگاری و عکس ) نیز برای هر نفر 85 دلار می‌باشد و در پایان هزینه بررسی پاسپورت و درج لیبل ویزای کانادا ۴۵ دلار یا ۱۳۰ لیر ترکیه است. این موارد هزینه های ثابت هستند که شامل هزینه‌های اداری تشکیل پرونده و هزینه ثبت اطلاعات بایومتریک شما ( خانواده ) در دفاتر وک کانادا می‌شود. این هزینه‌ها در جدول زیر آورده شده است :


هزینه های ثابت

نوع هزینه میزان هزینه (به دلار کانادا)

کارمزد بررسی پرونده 100

کارمزد ثبت اطلاعات بایومتریک

(فقط برای شخص متقاضی) 85

کارمزد ثبت اطلاعات بایومتریک

(در صورت به همراه داشتن خانواده) 170


هزینه های متغیر

هزینه متغیر برای ایرانیان بیشتر شامل مسافرت به کشورهای همسایه به منظور مراجعه     به دفاتر وک کاناداست، که شامل هزینه سفر و اقامت در این کشورها می‌شود و بسیار متغیر است. به همین دلیل قیمت اخذ ویزای مولتی کانادا بسیار به هزینه‌های متغیر شما بستگی دارد، و نوع پرواز یا میزان و کیفیت اقامت شما در کشورهای همسایه، یکی از پارامترهای مهم در قیمت اخذ ویزای مولتی کانادا خواهد بود.

زمان پاسخگویی سفارت کانادا و دریافت ویزای مولتی کانادا

زمان پاسخگویی کنسولگری یا سفارت کانادا ثابت نبوده و بسته به شرایط کشوری که از آن اقدام می‌کنید و زمانی که قصد اخذ ویزا را دارید، متفاوت خواهد بود. به همین خاطر بهتر است حتما قبل از اقدام، Processing time یا زمان بررسی درخواست ویزای خود را در سایت سفارت چک کنید.


اخذ ویزای مولتی کانادا چقدر زمان میبرد

اخذ ویزای مولتی کانادا از 2 هفته تا 3 ماه زمان می‌برد و حتی ممکن است تا 133 روز نیز به طول بیانجامد. برای هرچه سریع‌تر طی شدن این پروسه، باید به دو نکته توجه داشته باشید:

هر چه بتوانید سریع‌تر از دفاتر وک کانادا نوبت ثبت اطلاعات بایومتریک بگیرید، پروسه بررسی پرونده شما سریع‌تر آغاز خواهد شد و در نتیجه زودتر می‌توانید ویزای مولتی خود را دریافت کنید. 

بررسی پرونده شما، پس از ثبت کامل اطلاعات بیومتریک شما آغاز می‌شود. هر چه مدارک شما کامل‌تر و دلایل شما برای اقامت موقت در کانادا توجیه‌پذیر باشد، پروسه رسیدگی به پرونده شما سریع‌تر پیش می‌رود و احتمال عدم پذیرش و ریجکتی آن کمتر می‌شود. پیشنهاد ما این است که در زمینه مدارک مورد نیاز و میزان شانس خود برای پذیرش مدارکتان، حتما با مشاوران با تجربه مشورت نمایید.


یا با داشتن ویزای مولتیپل کانادا می‌توان افراد وابسته به خود را به کانادا برد؟

شما می‌توانید همسر و کودکان خود را نیز در سفر به کانادا با خود همراه کنید. اما برای این منظور بهتر است همه افراد خانواده در یک اپلیکشن، درخواست خود را به سفارت ارائه دهند؛ زیرا در این صورت افراد وابسته شما نیازی به ارائه مدارک مالی و شغلی نداشته و با مدارک شما + مدارک هویتی خودشان به راحتی ویزا می‌شوند.


آیا با ویزای مولتی کانادا می‌توان کار کرد؟

اگر ویزای مالتیپل کانادا به هدف گردشگری برای شما صادر شده باشد، امکان تحصیل طولانی مدت یا کار در بازار کار کانادا و دریافت دستمزد برای شما وجود ندارد.


دلایل ریجکت شدن ویزای مولتی کانادا چیست؟

بهتر است تا با دلایل ریجکت شدن ویزای کانادا نیز آشنایی داشته باشید تا پیش از اقدام به ارائه مدارک‌تان به سفارت این موارد را یررسی و برطرف نمایید، البته توجه داشته باشید که نظرات کارشناسان در مورد میزان شانس دریافت ویزا قطعی نیست، زیرا تنها مدارک شما شانس‌تان برای دریافت ویزا را مشخص نمی‌کند، بلکه صدور ویزا توسط افسر سفارت داده خواهد شد ورعایت نکردن موارد زیر ممکن است به ریجکت شدن پرونده‌ی شما ختم شود:


دلایل کافی برای سفر به کانادا به افسر سفارت ارائه نداده باشید. زیرا در غیر این صورت ممکن است افسر مهاجرتی احتمال درخواست پناهدگی از سوی شما را متصور شود.

کامل نبودن مدارک ارائه شده (اعم از مدارک مالی، شغلی و …) و نقص برخی مدارک باشند.

دارای سابقه کیفری از جمله جنایی و امنیتی باشید و در اصل سوء پیشینه داشته باشید.

دارای بیماری خاص باشید و استاننداردهای سلامت را نداشته باشید.

ممکن است پرونده را به صورت دقیق و کامل پر نکرده باشید.

شرایط اقتصادی و سیاسی کشور شما


راهی برای ترک نکردن کانادا بعد از ۶ ماه وجود دارد؟

گاهی ممکن است شما مجبور به تا بیشتر از ۶ ماه در کانادا اقامت داشته باشید. و یا اینکه به خاطر شرایط خاصی که دارید، امکان خروج از کانادا و ورود مجدد به این کشور را نداشته باشید. به طور مثال در صورتی که شما ویزای تحصیلی کانادا داشته باشید، برای فرزندان شما ویزای توریستی کانادا صادر می‌شود و طبق قانون، کودک باید هر شش ماه یک بار خاک کانادا را ترک کند. در این صورت، شما می‌توانید با مراجعه به دفاتر اداره مهاجرت و پناه جویان کانادا، با ذکر مدت زمان و دلایل اقامت، درخواست Visitor record را برای کودکان خود ثبت کنید. ویزیتور رکورد کانادا در پاسپورت درج نمی‌شود و برگه‌ای جداست که سقف تاریخ اقامت شما در آن درج شده و هزینه دریافت آن نیز ۷۵ دلار کانادا می‌باشد. تنها نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که باید حداقل ۳۰ روز قبل از اتمام اعتبار ویزا، برای دریافت این تمدید اعتبار اقدام کرد.


تمدید ویزای مولتی کانادا

قبل از هر چیز، این را در نظر داشته باشید که اعتبار پاسپورت‌تان تا 7 ماه مانده به پایان اعتبار 5 ساله پاسپورت‌های ایرانی، برای تمدید ویزا معتبر است. با ویزای مولتی در خاک کانادا، تا 6ماه می‌توانید در این کشور حضور داشته باشید، در صورتی که تمدید ویزا کنید می‌توانید تا 18 ماه نیز در کانادا حضور داشته باشید. در این صورت می‌توانید تا 3 بار در حالی که در کانادا هستید، ویزایتان را تمدید کنید.

مدارکی که برای تمدید ویزا ارائه می‌دهید، همان مدارکی است که به هنگام درخواست ویزا به کنسولگری ارائه دادید. از آنجایی که برای درخواست ویزا، انگشت‌نگاری را انجام دادید، می‌توانید تا 10 سال بدون انگشت نگاری، درخواست تمدید ویزا کنید.

از طرفی، در بهار سال 91 سفارت کانادا در ایران غیرفعال شد، در نتیجه ایرانیانی که انگشت‌نگاری آن‌ها متعلق به قبل از 91 در ایران است، برای تمدید ویزا دوباره باید مراحل انگشت نگاری را طی کنند. اما اگر در مراکز وک موجود در کشورهای همسایه این کار را انجام دادید، تا دو سال انگشت‌نگاری شما معتبر است.

فرم مشاوره رایگان

همراهان گرامی موسسه «بال پرواز» جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره ی رایگان اطلاعات خود را وارد کنید ؛ مشاوران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت

اجباری

نام و نام خانوادگی

اجباری

شماره تماس

اجباری

شیوه مهاجرت